A 7. Unesco Most Téli Iskola kísérőrendezvényeként megnyílt Mihály Magdolna festőművész tárlata a kőszegi Festetics Palotában. A kiállítást Kosdi Katalin, az iASK munkatársa ajánlotta a közönség figyelmébe.
Mihály Magda kiállítás megnyitó szöveg
Szeretettel üdvözöljük kedves vendégeinket Mihály Magdolna „Álmodik a Természet” című kiállításának megnyitóján. Kosdi Katalin vagyok, a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete munkatársa, és engem ért a megtiszteltetés, hogy köszönthetem Önöket.
Sajnos, az alkotónőt, Mihály Magdolnát nem üdvözölhetjük ma körünkben. Szíve szerint személyesen fogadta volna a festményei iránt érdeklődő látogatókat, de sajnos törékeny egészsége nem tette ezt lehetővé. Engem kért meg, hogy tolmácsoljam köszönetét, hogy egy ilyen különleges épületben, a kőszegi Festetics-Chernel Palotában kapott lehetőséget a legutóbbi másfél évtized munkájának bemutatására, és köszöni azt a lehetőséget is, hogy egy ilyen különleges esemény, a 7. UNESCO MOST Téli Egyetem kísérőrendezvényeként kapott helyet a bemutatkozásra. Én magam is nagyon sajnálom, hogy nem személyesen mutathatom be a művészt Önöknek, igazán különleges hölgy, elképesztő energiával tanult, tanított, dolgozott, alkotott, élt, utazott, küzdött a családtagjaiért és szeretteiért. Mai napig termékeny alkotó.
Vannak vendégeink, akik már ismerik régebbi munkáit, de még Kőszegen és Magyaroroszágon élő barátainak és családtagjainak is okozott meglepetést legfrissebb festményeivel, amikből most néhányat a közönség elé tárunk.
Néhány életrajzi adat: Mihály Magdolna 1936-ban született Nagyenyeden. 1963-ban a kolozsvári Művészeti Egyetem Pedagógiai Karán végzett rajztanárként.
Sokáig Nagybányán tanított és közben aktívan részt vett a nagy hagyományokkal bíró nagybányai művészeti életben. Jelenleg Kanadában, Torontóban él. Kanadában töltött évei alatt tovább formálódott művészeti formavilága. A kanadai „Hetek” művészeti iskola hagyományai hasonlóak mint a nagybányai művésztelepé, de Mihály Magda művészete még tovább gazdagodott a észak-amerikai őshonos nemzetek motívumkincseivel is
Ez a kiállítás a természet szürreális és álomszerű értelmezésein keresztül invitálja nézőit egy utazásra. A festmények természeti formákat vegyítenek vibráló színekkel, olyan tájakat teremtve, amelyek a valóság és a képzelet között léteznek.
Tarka virágok, áramló víz és kusza ágú fák bukkannak elő a texturált felületekből, a csoda és a titokzatosság érzetét keltve.
Mihály Magda ezeken a műveken keresztül a természetet nem egyszerűen ábrázolja, hanem újragondolja – mozgással, érzelmekkel és szimbolikus mélységgel.
Minden egyes darab egy történetet mesél el, arra invitálva a nézőt, hogy egy látomásos lencsén keresztül fedezze fel a természeti világ szépségét és összetettségét.
Kellemes időtöltést kívánok a kiállítás megtekintéséhez!
Képek: Lipi Gergely/iASK
© 2017-2023, Minden jog fenntartva