A NAGY FORDULAT: Geopolitikai kereszteződések és az európai béke projekt jövője lesz a témája a 30. Nemzetközi Nyári Egyetemnek, amelyet 2025. június 22. és 27. között rendezünk meg Kőszegen az Európa Ház Bibó termében.
Az egymással összefonódó globális átalakulás egyre fokozódik és ezzel mélyülő geopolitikai válságot idéz elő, amely a szabályokon alapuló nemzetközi rend összeomlásához vezethet. Ennek következtében az Európai Unió – az úgynevezett Európai álom úttörője, valamint a Nobel-békedíj 2012-es kitüntetettje– eddigi legnagyobb kihívásával néz szembe. Az Európai Unió saját geopolitikai autonómiája érdekében sürgeti az Amerikai Egyesült Államoktól való katonai függetlenedését, és egyúttal szorgalmazza az Oroszországtól való energetikai kiszolgáltatottsága megszüntetését is.
A jövő kihívása, hogy Európa hogyan tudja stratégiailag kihasználni erőforrásait globális befolyásának növelése érdekében.
Lehetséges-e, hogy az EU geostratégiai függetlenséget érjen el az Egyesült Államoktól, miközben megőrzi globális puha hatalmi szerepét és a békés együttélés modelljét?
Az EU ilyen korlátok között reálisan tarthatja-e a további bővítésre vonatkozó ígéretét, amely magában foglalja a Nyugat-Balkánt és Kelet-Európát is?
Mennyire valószínű, hogy létrehozható egy hatékony és eredményes európai védelmi erő (európai hadsereg), amely az EU tagállamaiból és a szomszédos tagjelölt országokból áll, miközben a jelenlegi biztonsági helyzetben fennmarad az Észak-atlanti Szövetség?
Az EU gyors militarizálódása átalakíthatja vagy alááshatja-e globális puha hatalmi szerepét, az európai béke iránti elkötelezettségét és alapvető értékeit, különösen a növekvő biztonsági fenyegetésekkel szemben? Hogyan alkalmazhatja az EU a kemény és a puha hatalom kombinációját?
A legfontosabb kérdés pedig az, hogy milyen feltételek mellett képezhet ez a nyilvánvaló fordulat a katonai és biztonságpolitikában hiteles és tartós alapot egy új, hosszú távú béke rendjéhez.
Szerepet játszanak-e a társadalmak, a határokon átnyúló szolidaritás és a régiók közötti együttműködés ezekben a létfontosságú átalakulásokban?
Vagy az EU belekeveredhet-e az eszkalálódó hibrid háborúk örvényébe, és végül feladja alapvető értékeit, ígéreteit és törekvéseit?
Hogyan járulhatnak hozzá a polgári terek, a kollektív fellépés és a horizontális szereplők egy jobb jövőhöz? Hogyan nyújthatnak stratégiai keretet az egész Európában a helyi közösségek igényeit jobban tükröző, alulról induló mozgalmak, innovatív kutatások és tervezés (akadémiai ismeretek és gyakorlati alkalmazások ötvözésével) a fenntartható politikai fejlődéshez?
Javíthatják-e a médiumok koherenciájukat, átláthatóságukat és konstruktív vitáikat a politikai és társadalmi változások jobb irányba történő átalakításában egy olyan korban, amikor az információk fragmentáltak és gyakran polarizáltak?
A fenti témák, valamint számos más kapcsolódó kihívás alapos megvitatására kerül sor regionális zenei és kulturális programokkal kiegészítve, mindez a hangulatos határszéli kisvárosban, Kőszegen.
Örömmel várjuk Önöket, hogy együtt vitathassuk meg Európa jövőjét.
További információért kérjük, lépjen kapcsolatba velünk: [email protected] VAGY hívja a 0036-94-200-530 telefonszámot!
A Nemzetközi Nyári Egyetem programjáról mindent elér itt:
https://iask.hu/en/30-international-summer-university-in-koszeg/
A rendezvény nyelve: angol
© 2017-2023, Minden jog fenntartva