Kutatás és tanulmányok

Csillogás és katasztrófa: újabb kötetünk a zsidóságról

Megjelent a Csillogás és katasztrófa: Lapok a szombathelyi zsidóság történetéből 1828-1914 című könyvünk első kötete. A kiadványt Balázs Edit, intézetünk kutatója és Katona Attila történész jegyzi. Kiadta az iASK. A könyv megjelenését támogatta: Szombathely Megyei Jogú Város Polgármestere valamint a szombathelyi História Alapítvány. A könyvet lektorálta: Pók Attila, történész.

„Már a nyitódátum megválasztása is világosan mutatja a munka szemléleti és módszertani irányát: nem csak egy hitközségről szól, hanem a város politika, gazdaság, társadalom, művelődéstörténetébe ágyazva tárgyalja a helyi zsidóság történetét. Ez a 19. század elején három családot, a korszák végén a lakosság tíz százalékát jelenti. 

Szombathely területébe beleérti a közvetlenül szomszédos községek s uradalmak régióját. Mindvégig három egymásba érő szinten zajlik a tárgyalás: a zsidó közösség, a közösségek belső élete, a városi és vármegyei hatóságok tevékenysége és az országos nagypolitika. Ennek megfelelően az első két szinten leginkább közigazgatási levéltári dokumentumokra, a korabeli sajtóra és levelezésekre épít a kötet, de a nagypolitikai narratíva is számos primer forrást hasznosít. Természetesen teljességre törekszik a vonatkozó korábbi és frissebb szakirodalom feldolgozása.

A főszereplők a városi középosztálybeli csoportok: értelmiségiek, polgárok. A könyv gondolatmenetének gerince a zsidóság politikai és társadalmi emancipációjának bemutatása. A zsidóság betelepülésének az 1840. évi 29. törvénycikk nyitott utat, egy évtized alatt háromszázra emelkedett az izraeliták száma, és így a korábbi Rohonc helyett egyre inkább Szombathely lett a vasi régió zsidó szellemi és szervezeti középpontja. Meghatározó téma az ortodox és neológ irányzatok szétválása, a monográfia igen részletesen elemzi a nagy vitakérdéseket, így a nyelvhasználattal, az oktatásüggyel kapcsolatos eltérő nézeteket s az egész időszak során vizsgálja az antiszemitizmus hullámait.” (Pók Attila)

Kötetünket 2025. június 5-én 17.30-kor mutatjuk be Budapesten a Holokauszt Múzeumban. (Bp., Páva u. 39.)

Ezt követően további bemutatókat is tartunk megye-és országszerte. Az időpontokról tájékoztatjuk az érdeklődő közönséget a fb-oldalunkon és itt a weboldalon is.

Fotó: Lipi Gergely/iASK