Kutatás és tanulmányok

Zsinagóga Napok Kőszegen

Könyvbemutató pódiumbeszélgetés, konferencia, koncert, városi séta, kiállítás és néhány burgenlandi zsinagóga meglátogatása is része volt az idei „Zsinagóga napok Kőszegen“ rendezvénynek, amely három napon át tartott. Amikor három évvel ezelőtt a vasi kisvárosban a felújított zsinagóga épületében először tartottak ilyen rendezvényt, már látszott, hogy ennek hagyománya lesz, és így azóta augusztus végén rendre megszervezi a 2-3 napos eseményt az Osztrák Kulturális Fórum és a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete.

Az idén három napos – augusztus 26-28 között – rendezvény nyitó napján, hétfőn este a kőszegi zsinagógában egy pódiumbeszélgetésben mutatták be ” A magyar holokauszt története” című tanulmánykötetet. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői voltak Jakab Attila történész, Mátay Mónika történész, kutató, iASK, Katona Attila történész, az iASK korábbi ösztöndíjasa, valamint Balázs Edit történész, vezető kutató, iASK.

A második nap „Határon innen és határon túl“ címmel egy konferenciát rendeztek, amelynek célja az edukáció volt, és erre főként tanárokat hívtak meg a szervezők, az Osztrák Kulturális Fórum és a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete. Itt a többi között előadást tartott Dieter Sorger történész, Burgenland Tartományi Hivatal Kulturális és Tudományos Főosztály vezetője. Aki bemutatta az egykori burgenlandi zsinagógákat, beszélt az akkori és jelenlegi zsidó közösségekről, valamint arról, hogy miként hasznosítják oktatási és kifejezetten a holokauszt oktatásának céljára ezeket az épületeket.

Szintén részt vett a konferencián a Holokauszt Tanulmányok Bécsi Wiesenthall Intézetétől Frojimovics Kinga történész és levéltáros, aki 2007 óta a magyar részleg vezetője. Előadásában arról a 10 éve indult kutatásról, és annak eredményeiről beszélt, amely a strasshofi deportáltaknak a történetét dolgozza fel Bécsben és annak környékén, annak idején egy újszerűnek számító honlappal és térképpel. A fővárosban a deportáltak nagy részét iskolaépületekben helyezték el, amelyek a mai napig iskolaként működik, és ahol 1944 nyarán és 1945 telén mintegy 15 ezer magyar munkaszolgálatos zsidók is voltak.

A keddi program délután egy vezetett sétával folytatódott, ahol Balázs Edit kíséretében az érdeklődők végig járhatták Kőszeg zsidó emlékhelyeit. Majd este a zsinagógában a Trio Affettuoso – fiatal tehetséges zenészek adtak koncertet – Kalandozások a zene világában címmel.

A zárónapon a résztvevők egy kirándulást tartottak Burgenlandba. A zalaegerszegi Béke Salom Magyar Izraeli Baráti Társasággal, akik a rendezvény egyik vendégei voltak, együtt a holokauszt 80. évfordulója alkalmából meglátogatták Kobersdorf/Kabold, Stadtschlaining/Szalónak és Rechnitz/Rohonc emlékehelyeit. Az adott helyeken pedig előadást hallhattak a település zsidóságáról és elűzésükről, elpusztításukról.

A három napos eseménysorozat szerdán egy vándorkiállítás megnyitóval zárult: „Lélekmentők – Komoly Ottó és a magyar cionista mozgalom embermentő tevékenysége” címmel. A kiállítást megnyitotta valamint „Az elfeledett és a közismert Komoly Ottó portréja” címmel előadást tartott a jelen lévőknek Novák Attila történész.

Bányi Kriszta, volksgruppen.ORF.at