Rövid SWOT elemzés a gazdasági és társadalmi szempontok alapján
Marx jól látta, hogy az első ipari forradalom következében megjelenő gyárak és a gépek elszakították a munkást munkája tárgyától, és egy olyan folyamatba helyezték, melynek szabályait nem ő szabta meg. Másfelől, s ezt már Marx nem látta, vagy nem akarta látni, a szétszakadás következményeként a munka termelékenysége megnőtt, az emberek városokba költöztek, több lett a szabadidejük, a munkások egyre kevesebben lettek, miközben megnőtt a szolgáltatásban, az irányításban és az értelmiségi munkakörökben dolgozók száma.
A második és a harmadik ipari forradalom során a tömegtermelés majd az automatizáció ezeket a folyamatokat felgyorsította.
A negyedik ipari forradalomban a gazdaság már nem az ember és a gépek, hanem a gépek és a gépek közötti interakción alapul.
Nem lesz többé szükség se kék se fehér galléros munkásra. A termékek és szolgáltatások emberi közreműködés nélkül jutnak el a fogyasztókhoz, akik persze emberek.
A mindenütt jelenlévő internet összekapcsolja, nyomon követhetővé és ellenőrizhetővé teszi az emberek és a dolgok mozgását. A hálózatos mesterséges intelligencia a robotok új nemzedékét kapcsolja össze, amelyek a programozott feladatok végrehajtásán túl már tanulni és előre látni is képesek.